Sınav Alma Yöntemi

Bütün iTEP sınavları internet üzerinden alınmaktadır. Test güvenilir bir yerde veya sertifikalı yetkili iTEP test merkezlerinde uygulanmaktadır. Sınavı alan kişi sınavı şu şekilde tamamlamaktadır: Okuma (reading), dinleme (listening) ve dil bilgisi (grammar) bölümlerinde sınavı alan kişi her bir soru için dört cevap seçeneğinden birine tıklamaktadır. Sınavın yazma (writing) kısmı yazı için belirlenmiş giriş alanına doğrudan yazılarak gerçekleştirilmektedir. Konuşma (speaking) bölümleri sınavı alan kişinin bilgisayarındaki bir kulaklık ve mikrofon aracılığı ile kayıt edilmektedir.

Zamanlama Mekanizması

Her bir bölüme ayrılmış sabit bir süre mevcuttur. Eğer sınavı alan kişi bir bölümü tamamladığında hâlâ zamanı kalmış ise bir sonraki bölüme ilerleyebilir.

♦   Okuma (Reading) ve Dil bilgisi (Grammar) bölümleri: sınavı alan kişi sınava yeniden göz atmak ve eğer ister ise cevaplarında değişiklik yapmak için süre kullanmakta serbesttir.

♦   Dinleme (Listening) bölümü: bölümler sadece bir kez dinlenebilir.Tekrar dinlemek mümkün değildir.

♦   Yazma (Writing) bölümü: Her bir bölüm için sabit süre sınırlaması vardır. Fakat sınavı alan kişi süre bitmeden bir sonraki bölüme ilerleyebilir.

♦   Konuşma (Speaking) bölümü: Her bir bölüm için sabit süre sınırlaması vardır.

Her bir bölüm için yönergeler belli bir süre ekranda gösterilmektedir. Bu süre yazının miktarına göre farklı olabilmektedir. Sınavı alan pek çok kişi için bu yeterli bir süredir. Eğer sınavı alan kişi belli bir bölümün yönergelerini okumak için daha fazla zamana ihtiyaç duyar ise, her zaman için yardım (help) tuşuna tıklayabilir. Bu da tüm test bölümleri için yönergelerin tamamını liste halinde gösterir.

Geçiş Ekranları

 Testin her bir bölümünü takiben, sınavı alan kişi “Begining next section…” (diğer bölüme başlıyor…) şeklinde bir yazıyı okuduğu bir ekran ile karşılaşır. Bu geçiş ekranları bölümler arasında 15 saniyelik aralar sağlar ve tamamlanmış test bölümlerini ve kalan test bölümlerini gösterir. Son test bölümü de tamamlandıktan sonra sınavı alan kişi yöneticiden gelecek olan sonraki yönergeleri beklemesini söyleyen son bir ekran görür.